Elektrivarustuse küberneetiline turvalisus ehk kaasaegne viirusetõrje UPSidele
International Data Corporation’i analüüsid näitavad, et 2025. aastaks on maailmas internetivõrku ühendatud 41,6 miljardit seadet, mille andmete kogumaht ulatub 79,4 zettabaidini. Asjade interneti ehk IoT (Internet of Things) plahvatuslik areng toob kaasa suurenenud vajaduse pöörata tähelepanu küberturvalisusele.
Küberturvalisuse all mõeldakse tavaliselt arvutite ja nutiseadmete viirustõrjeprogramme ja mõistlikku käitumist veebis, kuid juhtseadmete tootja Eaton elektriinseneri Ragnar Roosi sõnul ei piisa asjade interneti (IoT) maailmas pelgalt sellest, et seadmetel on peal elementaarne viirusetõrje. „Vaja on turvata ka internetiühendusi, mille kaudu andmeid edastatakse. Kui mõtleme UPSi-süsteemi ehk katkematu elektrivarustuse allikat soetades sellele, et kaitsta oma seadmeid voolukatkestuse korral, siis tegelikult tuleks mõelda ka sellele, et küberkurjategijad voolu ümberlülitumise hetkel ei pääseks andmetele ligi,“ selgitas Roos.
Kui arvuteid, tahvleid ja telefone kaitstakse erinevate viirusetõrjeprogrammidega, siis UPSide kaitseks on olemas spetsiaalsed võrgukaardid.
Elektrotehnika valdkonnas on Eaton toonud esimesena maailmas turule IEC küberturvalisuse standarditele uue põlvkonna Etherneti võrgukaardid, mis kaitsevad katkematu toite allikate ehk UPSidega varustatud andmekeskusi küberohtude eest.
Lähemalt saab lugeda Eatoni uute võrgukaartide kohta siit: https://www.eaton.com/us/en-us/catalog/backup-power-ups-surge-it-power-distribution/eaton-gigabit-network-card—na.html
Internetiavarustes valitsevate ohtude maandamiseks on rahvusvaheline elektrotehnikakomisjon (IEC) välja töötanud liikmesriikide konsensusel põhinevad standardid, mis võtavad arvesse nii teenusepakkujate kui ka tarbijate huve. Muuhulgas toimib IEC mõttekojana ettevõtetele, tööstusele ja riikide valitsustele rahvusvaheliste standardite arendamisel ning täiustamisel.