Continuous suply

UPS ehk katkematu toite allikas

UPS (Uninterruptible Power Supply) on patareidega kast, mis hoolitseb selle eest, et arvutil pidevalt voolu oleks ning äkilised pingekõikumised liiga ei teeks. Enamik hetkelisi voolukatkestusi on sellised, millest arvutid omal jõul üle saavad, aga kord-paar aastas kipub ikka pahasti minema, st arvuti lülitatakse magusal tööajal korraks välja.

UPS on mõeldud väikeste voolukatkestuste “üleelamiseks”, aga kui UPSi akud on lõplikult tühjaks saanud, ei suuda ka tema imet teha. UPS-ist peaks abi olema 10-15 minutit (võimalik tugiaeg on kümneid tunde), mille jooksul jõutakse kõrvaldada enamik suuremaid voolukatkestusi (keskmiselt kulub selleks 6-8 min). Lühikatkestuste ajale on juurde arvestatud väike varu, mis kulub andmete salvestamiseks, programmide sulgemiseks ja arvuti väljalülitamiseks juhul, kui on tegu pikema voolukatkestusega. Lihtsate voolutõugete puhul piisab mõnikord ka filtrist.

Toitevoolu filtrid on vajalikud eriti siis, kui arvutit kasutatakse suurte voolutarbijatega (võimsad elektrimootorid, kompressorid, külmutusseadmed) ühise toiteliini pealt. Suurematel UPS-idel on sees ka äikesekaitse, mis vähendab seadmete kahjustamise riski.

Kui UPS hakkab koormust toitma akudelt, informeerib ta sellest kasutajat lühikeste piiksudega. Kui aga akud on tühjenenud niivõrd, et energiat jätkub veel paariks minutiks, informeerib UPS sellest pideva heliga, mida ei saa välja lülitada.

Kui kaitsta oma arvutit vooluvõrgu häirete eest UPS-i või toitevoolu filtriga, jääb arvuti “tagauks” modemi telefoniliini või arvutivõrgu kaudu avatuks. Selliste “tagauste” vastu võitlemiseks on samuti olemas filtrid, mis ühendatakse vastavalt arvuti ja telefoniliini või võrgujuhtme vahele. Filtreid on olemas ka arvuti järjestikliidese kaitseks.