pilt: www.printall.ee

Tallinnas on Baltimaade kõrgtehnoloogilisim UPS

UPS ehk puhvertoiteallikas kaitseb elektriseadmeid elektripinge kõikumise ja elektrikatkestuste eest ning on vajalik igas tootmisettevõttes. Tavaliselt on UPS varustatud akudega, mida tuleb korra aastas kontrollida ning keskmiselt iga 5 aasta tagant vahetada. Sellest märksa kõrgtehnoloogilisem ja pikas perspektiivis ka odavam lahendus on superkondensaatoritega varustatud UPSide kasutamine. Selliseid leidub Eestis vaid üks – Printalli trükikojas.

Printalli trükikoja igapäevatöö tähtsaimad komponendid on seadmed, millega valmistatakse trükiplaate. Suured printerid trükivad spetsiaalsetele alumiiniumist plaatidele laseriga erinevaid kujutisi ja tekste. Plaadid ilmutatakse, ülearune kiht eemaldatakse ja alles jääb kiht, mis tõmbab värvi külge ning nende abil trükitakse Eesti inimestele tuttavaid ajalehti ja ajakirju nagu näiteks Eesti Ekspress ja Laupäevaleht LP.

„Peamiselt puutume kokku elektripinge kõikumistega võrgus. UPSi ongi vaja, et masinaid selle eest kaitsta,“ kinnitab Sergei Granovski, Printalli peaenergeetik.

Printall 93PS superkondensaatoritega

Mida võib tootmise jaoks tähendada selline voolu kõikumine?

Siin trükiettevalmistustsehhis seiskuvad seadmed umbes 20 minutiks. See omakorda tähendab kulusid. Kõige hullem variant on see, et ajalehed ei jõua õigeks ajaks lugejateni.

Meil juhtub üsna tihti, et vool kõigub. Näed, et valgus korraks vilgub. Väikeste seadmete puhul on selle vastu end lihtsam kaitsta. Suurte seadmete jaoks on aga vaja väga võimsat UPSi.

Kuidas te jõudsite just konkreetselt Eatoni 93PS UPSini?

Ka trükiettevalmistustsehhis kasutasime varem akudega UPSi. Aga pärast uute seadmete soetamist jäi vana UPSi võimsusest väheks. Seega hakkasime otsima lahendusi, mis saaksid kaitsta võimsamaid seadmeid.

See on selline seade, et kui sa unustad selle olemasolu ära, siis järelikult töötab see hästi. Ja mina olengi selle olemasolu ära unustanud (naerab). Umbes kord kahe kuu jooksul vaatan selle üle ja pühin tolmu ära. Hooldustehnik tegi pärast esimest aastat kasutamist hoolduse ära ning mingisuguseid probleeme selle seadmega ei olnud.

Mis on selle lahenduse head ja vead?

Akudega töötav UPS on tegelikult esialgu odavam, kuid akud nõuavad mingi perioodi tagant väljavahetamist. See on juba tuntav kulu.

Superkondensaatoritega UPSid tekkisid alles hiljuti. Mul tekkis juba varem see mõte, et peaksid eksisteerima mingisugused kondensaatoritega töötavad UPSid, mis meile võiksid sobida, kuid tol hetkel neid müügis aga polnud.

Meie jaoks piisavalt võimsa UPSi akud oleks kaalunud mitusada kilo. Otsisin erinevaid võimalusi, helistasin erinevatesse firmadesse, uurisin erinevaid lahendusi. Kui esimesed kondensaatoritega UPSid Powerami tootevalikusse tulid, veenis meid toote kompaktsus ja väike hooldusvajadus, seega otsustasime selle ka soetada.

Kondensaatoriga töötava UPSi pluss on selles, et see ei nõua suurt hooldust ning ära langeb akude vahetamise vajadus.

Printall 93PS superkondensaatoritega 2

Kuigi superkondensaatorid on olnud olemas juba pikemat aega, siis neid UPSide külge ühendada ei ole kellelgi pikka aega välja tulnud.

Printallile toote müünud ja selle hooldusega tegelev Powerami tootejuht Timo Alavere selgitab, et tegemist on täiesti ainulaadse tootega. „See on esimene superkondensaatoritega Eatoni mudel Euroopas. On olemas teisi superkondensaatoritega seadmeid, kuid see konkreetne toode taolise võimsusega (20 kW) on esimene Euroopas. Superkondensaatoritega UPSe teevad väga vähesed tootjad, eeskätt selle pärast, et nende kahe tehnoloogia omavahel kokku sobitamine on väga keeruline. Eatoni eelis on see, et nad ise toodavad superkondensaatoreid ja UPSe, ehk nende kokku panemine on selle võrra lihtsam. Eaton oli esimene, kes selle tehnoloogia reaalselt klientideni tõi,“ selgitab Alavere.

Veel üks uue tehnoloogia eelis on see, et erinevalt akudest ei vaja kondensaatorid jahutamist. Selleks, et akud töötaksid maksimaalselt 5 aastat, ei tohi temperatuur ruumis, kus UPS asub, ületada 25 kraadi. Kondensaatorid töötavad aga temperatuuridel miinus 40 kuni pluss 60.

„Printallis on suvel ruumides sooja umbes 30 kraadi. Selleks, et akude eluiga pikendada, tuleks hoida ruumis vastavat temperatuuri. Meil on aga UPS kohe seadmete kõrval, seetõttu pidime kord aastas 2-3 akut välja vahetama,“ ütles Granovski.

Timo Alavere sõnul oli hinnavõit ilmselge: „Superkondensaatoritega UPS tasub ennast ära juba 5 aastaga. Akude vahetuse hind on ligi 25% UPSi hinnast ning akusid vahetad ligi iga 5 aasta tagant. Superkondensaatoritega UPS lahendus oli antud juhul 26% kallim aga püsikulud on selle võrra oluliselt madalamad. Ehk. Juba esimese akude vahetusega muutub mõlema seadme hind võrdseks. Sealt edasi on ainult puhas rahaline võit.“